Zaawansowane możliwości inteligentnych domów

System Inteligentnego Domu pozwala na sterowanie funkcjami centralnymi budynku, obwodami oświetlenia, ogrzewania, rolet itd. z każdego miejsca według Twoich życzeń. Możliwa jest również rozbudowa systemu i zmiana funkcji, w każdej chwili bez konieczności przebudowy instalacji, jak to jest w przypadku instalacji tradycyjnych. Jest to możliwe poprzez przeprogramowanie urządzeń.

 

Zaawansowane możliwości systemów KNX/EIB to:

11. Zintegrowanie systemu z systemem alarmowym

12. Symulacja obecności domowników

13. Integracja z systemem Audio/Video

14. Informacja o stanach i sygnałach z innych systemów

15. Zastosowanie modułu wizualizacji na komputerze (np. przez Internet) lub tablicy synoptycznej

16. Zastosowanie stacji pogodowej z czujnikami wiatru, oświetlenia, opadów i temperatury

17. Zastosowanie zegara atomowego

18. Zastosowanie modułu logicznego

19. Zdalna aktualizacja systemu

20. Automatyczne podlewanie ogrodu

 

Ad.11. Zintegrowanie systemu z systemem alarmowym

Systemy Inteligentnego Domu pozwalają na zintegrowanie ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem. Z instalacją elektryczną oprócz instalacji alarmowej, współpracować mogę także czujniki dymu, wilgotności oraz inne instalacje techniczne. Sygnały z nich wprowadzone do Systemu pozwalają chronić dom przed uszkodzeniem i zminimalizować skutki zdarzeń losowych. Integracja z systemem alarmowym umożliwia m.in. automatyczne włączanie światła, gdy czujnik alarmowy wykryje intruza oraz automatyczne powiadomienie policji i ochrony. W realizacjach korzystamy z możliwości standardowych systemów alarmowych (wyjście z centralki informujące o stanie czujników). Takie rozwiązanie ogranicza koszty oraz daje większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa.

Współpraca z centralą alarmową pozwala na wykorzystanie sygnałów z czujników otwarcia okien, drzwi, czujek ruchu, dymu, zalania etc. Dzięki temu system automatycznie zareaguje na powstałe zagrożenia oraz poinformuje odpowiednie służby. Możemy również sterować oświetleniem alarmowym wewnątrz i na zewnątrz budynku. Przy pobudzeniu alarmu system KNX/EIB uruchamia lampy rozświetlające cały obszar wokół budynku. Informacje na temat stanu okien zbierane przez centralkę alarmową są także przekazywane do systemu. Dzięki temu otwarcie okna blokuje dla danego pomieszczenia dopływ powietrza z systemu HVAC, co ma wpływ na oszczędność energii grzewczej.

Automatyczny zamek z kontrolą dostępu rozpoznaje osobę wchodzącą lub wychodzącą. Po przekręceniu klucza może wysłać sygnały do innych urządzeń np. zgasić wszystkie światła, zamknąć rolety, obniżyć temperaturę. Otwarcie zamka uruchamia instalacje elektryczną i sanitarną. Po opuszczeniu domu zostają one automatycznie wyłączone. Oznacza to, że nawet jeżeli ktoś zapomni wyłączyć np. światło, telewizor lub nie dokręci wody w kranie to system KNX/EIB zrobi to za niego (wynika z tego OSZCZĘDNOŚĆ energii i wody) oraz zwiększone BEZPIECZEŃSTWO domu. Zgubienie klucza nie zmusza właściciela do zmiany zamka. Wystarczy usunąć prawo dostępu do domu dla danego klucza. Zamka nie można otworzyć/zamknąć zdalnie. Można natomiast zdalnie zezwolić (lub nie) na otwarcie kluczem. Istnieje możliwość wykorzystania całkowicie automatycznych drzwi z zamkami otwieranymi zdalnie (lub poprzez zbliżenie karty dostępu).

Kamery rozmieszczone w istotnych punktach budynku i na zewnątrz mogą przekazywać obraz na dowolny telewizor (w razie zaniepokojenia domowników). Można też nagrywać obraz po wychwyceniu ruchu przez kamerę.

 

Ad.12. Symulacja obecności domowników

Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu, jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł "nagrywa" działania domowników w okresie poprzedzającym urlop (w zakresie włączania lamp, rolet, muzyki itp.), a następnie "odtwarza" je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia. Można wybrać, które elementy mają brać udział w symulacji, tak, aby nie zużywać niepotrzebnej energii np. na włączanie ekspresu do kawy.

 

Ad.13. Integracja z systemem Audio/Video

System KNX/EIB umożliwia integrację z podczerwienią używaną do sterowania urządzeniami Audio/Video oraz Multiroom (wielopokojowego nagłaśniania). Celem jest wykorzystanie jednego zestawu muzycznego, za pomocą którego można dystrybuować sygnał do wielu pomieszczeń. Rozwiązanie to oznacza pełną uniwersalność w wyborze źródła dźwięku w danym pomieszczeniu, a także dużą elegancję instalacji – w pomieszczeniu znajduje się tylko niewielki sterownik na ścianie oraz głośniki (np. ukryte w ścianach lub suficie).

Moduł IR można zintegrować z innymi instalacjami. Oznacza to, że np. wejście domownika do domu nie tylko automatycznie włączy światło, opuści rolety, podniesie temperaturę, ale także spowoduje włączenie telewizora na ulubiony program, lub uruchomi wybraną płytę z odtwarzacza CD. Może też np. ściszyć telewizor w momencie, gdy dzwoni telefon.

Automatyczne komunikaty, jakie mają usłyszeć osoby znajdujące się w pomieszczeniach i na zewnątrz, mogą być zapamiętane w module głosowym i odtwarzane po zaistnieniu jakiegoś zdarzenia. Zastosowany w pomieszczeniach uniwersalny pilot umożliwia oprócz sterowania funkcjami urządzeń Audio/Video także sterowanie oświetleniem w pomieszczeniu.

 • Sterowanie muzyką z każdego pomieszczenia w domu zwiększa komfort
 • Jeden pilot dla wszystkich urządzeń upraszcza ich obsługę i pomaga utrzymać porządek na stole
 • Dom po rozpoznaniu domownika włącza jego ulubioną muzykę
 • Serwer muzyczny zapamiętuje nawet kilka tysięcy płyt CD, co zapewnia szybki dostęp do ulubionych utworów przez każdego domownika
 • Wizualizacja funkcjonowania wszystkich urządzeń na ekranie telewizora znacznie ułatwia kontrolę i sterowanie wszystkimi odbiornikami
 • Głosowa komunikacja z domem zwiększa nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Ad.14. Informacja o stanach i sygnałach z innych systemów

Różne inne systemy (np. alarmowy, kontroli dostępu, HVAC) mogą być zintegrowane z systemem KNX/EIB. Dzięki temu informacje z nich mogą być uruchamiać jakieś zdarzenie w Systemie. Umożliwia to powiadomienie o konieczności np. wymiany filtra w klimatyzacji lub innej awarii/usterce. Awaria pomp, alarmy itd. może być sygnalizowana na wizualizacji, tablicy synoptycznej, a także przez wysłanie wiadomości SMS na telefony komórkowe upoważnionych osób. W systemie mogą być też sczytywane stany rozłączników zasilania podstawowego, rezerwowego, wyłącznika zasilania itd. Możliwy jest również odczyt prądów z przekładników w Rozdzielni Głównej na fazach L1, L2, L3. System KNX/EIB może mierzyć także pobór energii czynnej przez budynek oraz moc chwilową budynku.

 

Ad.15. Zastosowanie modułu wizualizacji na PC (np. przez Internet)

Przez zastosowanie modułu wizualizacji mamy podgląd całej instalacji. Stan każdego urządzenia w systemie jest sygnalizowany na dowolnym komputerze posiadającym dostęp do sieci strukturalnej oraz przeglądarkę internetową np. Internet Explorer 5.0 lub wyższą oraz konto i hasło użytkownika. Na ekranie komputera (wewnątrz budynku, jak i dowolnego na świecie) możemy odczytać informacje o parametrach systemu HVAC, alarmowego, pracy i awariach pomp, które okno jest otwarte i jaka jest temperatura w każdym pomieszczeniu. Z poziomu wizualizacji można każdy element załączyć, wyłączyć jak też zmienić temperatury pracy regulatorów pokojowych indywidualnie i grupowo. Można też sterować funkcjami centralnymi, takimi jak np. zmiana ogrzewania ze stanu komfort na stan ekonomiczny. Zamiast złożonej wizualizacji na komputerze, można zastosować prostą się tablicę synoptyczną pokazująca stan głównych funkcji systemu np. parametry systemu HVAC, awarie pomp, zabrudzenie filtrów itd.

Oferujemy także panele LCD z dużym graficznym ekranem dotykowym zastępujące wszystkie dotychczas używanie piloty bezprzewodowe. Współpraca z komputerem pozwala na zmianę wszystkich ustawień, wgranie nowej wersji programu, zaprojektowanie własnych ekranów menu włącznie z animowaną grafiką.

 

Ad.16. Zastosowanie stacji pogodowej

Dzięki zastosowaniu stacji pogodowej system zna informacje na temat warunków pogodowych.

Do stacji pogodowej podłączone są czujniki: natężenia oświetlenia, wiatru, opadów atmosferycznych oraz czujnik temperatury zewnętrznej. Przy pomocy czujnika natężenia oświetlenia realizowane jest sterowanie oświetleniem na zewnątrz budynku. Czujnik opadów w powiązaniu z czujnikiem temperatury steruje np. podgrzewaniem podjazdu i rynien.

 

Ad.17. Zastosowanie zegara atomowego

Zegar ten ustawiany jest drogą radiową przy pomocy anteny DCF-77. Sygnał zbierany jest z miejscowości Mainflingen pod Frankfurtem w Niemczech. Dokładność zegara to +/- 1 sekund na 1.000.000 lat. Poza możliwościami zebrania dokładnej informacji na temat godziny i daty, zegar wykorzystywany jest również w powiązaniu ze stacją pogodową do sterowania oświetleniem zewnętrznym oraz obniżania temperatury pomieszczeń w porze nocnej i zmiany mocy oświetlenia włączanego przez czujniki ruchu (aby w nocy nie oślepiać zaspanych osób).

 

Ad.18. Zastosowanie modułu logicznego

Dzięki zastosowaniu modułu logicznego można stworzyć różne logiczne zależności.

Moduł wykorzystany jest do sterowania oświetleniem zewnętrznym w powiązaniu z zegarem i stacją pogodową oraz do sterowania ogrzewaniem w pokojach w zależności od ich użytkowaniu w danym momencie.

 

Ad 19. Zdalny dostęp i aktualizacja systemu

Wszystkie urządzenia elektryczne mogą być sterowane lokalnie z danego pomieszczenia oraz zdalnie. Użytkownik może sterować każdym elementem oddzielnie lub łącząc je w grupy, z dowolnego miejsca budynku lub też zdalnie z telefonu lub Internetu. Za pomocą telefonu (także przez SMS) można kontrolować i sterować funkcjami systemu z dowolnego miejsca. Pozwala to sprawdzić stan instalacji alarmowej, obwodów prądowych, ogrzewania, itp., a także np. zdalnie włączyć wcześnie rano instalację ogrzewania. Komunikator przekaże też w każdej sytuacji meldunek o awarii ogrzewania, pęknięciu rury, otwartym oknie lub naruszeniu strefy chronionej na telefon właściciela, do sąsiada, miejsca pracy, lub do prywatnej firmy ochroniarskiej.W przypadku dużej odległości miedzy siedzibą firmy wykonawczej, a realizowaną inwestycją przydatna jest możliwość zdalnej aktualizacji systemu. Dzięki odpowiedniemu modułowi inwestor może zaoszczędzić na kosztach zmian i aktualizacji, które wykonane zdalnie są tańsze niż dojazd naszych specjalistów na dużą odległość.

 

Ad 20. Automatyczne podlewanie ogrodu

Duże powierzchnie zielone wymagają częstego i dokładnego podlewania. Trudno to osiągnąć tradycyjnymi metodami, tak aby regularnie dostarczać tyle wody, ile potrzebują rośliny, przy uwzględnieniu temperatury i opadów. System Inteligentnego Domu umożliwia automatyczne sterowanie zraszaczami w razie zbyt suchego podłoża roślin.

 

Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych instalacjach? Zapisz się na darmowy poradnik.

imię e-mail jestem


 • Email
  Imię
  Jestem

  Akceptuję politykę prywatności!