Dlaczego warto zainwestować w system inteligentnego domu?

Przyjemna wizja, prawda? A to dopiero początek. Możliwości Inteligentnego Domu są ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię. Każdy Twój pomysł, każdą potrzebę będziesz w stanie zrealizować dzięki Twojemu poczuciu smaku, Twojej wyobraźni i dzięki najnowszej technologii. O techniczne szczegóły projektu się nie martw – bierzemy to na siebie.

Niekwestionowanym argumentem zastosowania inteligentnych instalacji jest zwiększenie wygody oraz komfortu użytkownika. Obecność systemu można dostrzec w każdej części obiektu mieszkalnego.

 

Salon

W salonie często organizujemy przyjęcia czy bankiety. „Sceny świetlne” stworzą odpowiedni nastrój oraz klimat – wystarczy popuścić wodze fantazji, aby stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę odpowiednią do danej sytuacji np. przyjęcie, oglądanie TV, czytanie, romantyczna kolacja. Po naciśnięciu wybranego klawisza przycisku umieszczonego na ścianie, rolety się opuszczają, zapalają wybrane lampy, a z głośników zaczyna płynąć ulubiona muzyka. Siedząc wygodnie w fotelu możemy sterować lampami, grzejnikami, żaluzjami i sprzętem audio video przy pomocy jednego pilota, a gdy zadzwoni telefon, system automatycznie ściszy TV.

 

Korytarz

Miejsce często uczęszczane w różnych porach dnia, dlatego ważne jest, żeby było odpowiednio oświetlone. Dzięki Systemowi SMARTech nie stanowi to problemu. Odpowiednio ustawiona czujka ruchu nie pozwoli na zgaszenie światła, gdy znajdujemy się w środku. Uczyni to w odpowiednim czasie, gdy opuścimy pomieszczenie. Do zamarznięcia grzejnika nie dopuści czujnik, który w przypadku spadku temperatury przestawi zawór tak by woda nie zamarzła.

Dodatkowo za pomocą odpowiednio zaprogramowanego przycisku możemy sterować urządzeniami w innych pomieszczeniach. Np. zdefiniowany odpowiednio przycisk może wyłączać oświetlenie w całym budynku, obniżać temperaturę we wszystkich pomieszczeniach i odcinać prąd we wszystkich gniazdkach elektrycznych.

 

Kuchnia

Miejsce w którym obecność EIB jest nadzwyczaj przydatna. Połączona zwykle z jadalnią. Praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie jest rozsądne i ma bardzo dużo zalet. To doskonałe miejsce do tego by zainstalować w nim dużą liczbę lamp wiszących czy linowych umieszczonych pod szafkami. Gniazdka elektryczne należą do najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia elektrycznego w kuchni. W przykładowej instalacji EIB mają one charakter inteligentny. Sprzężone z magistralą mają możliwość uruchamiania i wyłączania dowolnych urządzeń AGD i RTV o określonej porze lub w wyniku zdefiniowanego wcześniej zdarzenia. Żaluzje sterowane są za pomocą sterownika żaluzji a do tego czujnik temperatury. Wszystko łatwe oraz przejrzyste w obsłudze za pomocą poczwórnych przycisków umieszczonych w odpowiednich miejscach kuchni.

 

Pokój TV

Autorskie projekty umożliwiają sterowanie zestawem TV bezpośrednio za pomocą systemu EIB. Wejście domownika może spowodować włączenie ulubionej muzyki czy pojawienie się na ekranie plazmowego telewizora ulubionego obrazu. Uruchomienie kina domowego spowoduje automatyczne opuszczenie rolet czy żaluzji oraz dostosowanie mocy oświetlenia do preferowanej przez użytkownika w tym właśnie momencie. Bardzo przydatną funkcją jest system wielopokojowego nagłośnienia (Multioroom). Celem jego jest wykorzystanie jednego zestawu muzycznego za pomocą którego można dystrybuować sygnał do wielu pomieszczeń. Systemy te poprzez swoją uniwersalność stają się coraz bardziej popularne.

Systemy KNX/EIB to oficjalny standard instalacji inteligentnych w Unii Europejskiej. Standard ten wypiera typowe instalacje elektryczne i wkrótce będzie codziennością. Urządzenia KNX/EIB produkowane są przez duże europejskie firmy jak np. ABB, BERKER, BOSCH, GIRA, HAGER, JUNG, MERTEN, MOELLER, SIEMENS. Dom wyposażony w instalację inteligentną jest bardziej komfortowy, bezpieczny i oszczędny, oraz ma większą wartość dla przyszłych nabywców.

 

 Porównanie możliwości instalacji tradycyjnej i inteligentnej

Instalacja
tradycyjna

Instalacja inteligentna

Sterowanie oświetleniem z dowolnego punktu.NieTak
Sceny (klimaty) świetlne.NieTak
Wyłączanie światła przed pójściem spać lub przy wyjściu z domu.NieTak
Automatyczne obniżanie temperatury po wyjściu z domu i przed pójściem spać (każdy 1°C to 7% oszczędności energii).NieTak
Sterowanie roletą z dowolnego miejsca.NieTak
Zamykanie rolet po wyjściu z domu lub po zmroku (aby nie można było obserwować domowników z zewnątrz).NieTak
Możliwość przeróbki instalacji bez kucia ścianNieTak
Możliwość integracji z alarmem (aby np. migały lampy w domu i w ogrodzie, gdy pojawi się intruz, co szybko spłoszy złodzieja)NieTak

 

Zatem komfort, bezpieczeństwo i oszczędność – tak w skrócie możemy przedstawić korzyści, jakie niesie za sobą instalacja inteligentna. Bardziej szczegółowo omówimy je w kolejnych częściach naszego poradnika. W najbliższej opowiemy Ci o oświetleniu domu.